4 JEDNODUCHÉ TIPY, JAK SE VYHNOUT PŘEDVÁNOČNÍMU STRESU

-

Vánoce se nezadržitelně blíží, a i když by se mělo jednat o jedno z nejvíce klidných období v roce, velké části lidí tyto svátky způsobují spíše stres a problémy s ním související. Již od září nám obchody a všudypřítomná vánoční výzdoba připomínají, že je nejvyšší čas na nákup dárků, přípravu štědrovečerního menu a naplánování velkého úklidu.

Tato psychická zátěž, která každý rok přelom letopočtu provází, může přinést i vážné zdravotní problémy. Těmi může být nespavost, nechutenství, vznětlivost nebo naopak nevysvětlitelná úzkost. Následovat mohou žaludeční obtíže, které mohou přejít do chronické fáze a vyvolat  např. gastritidu a vznik žaludečních vředů.

Jak se vyhnout tomuto druhu problémů? Jak se postavit naprosto zbytečnému předvánočnímu stresu? Vše jsme pro vás přehledně shrnuli do několika užitečných tipů!

 

1. Stanovte si priority

Řešíte v práci time management a stanovování si priorit pro jednotlivé úkoly? Zkuste si to samé navrhnout i pro tzv. „vánoční plán“. Přehledně si sepište (např. do kalendáře), co vše je potřeba udělat a jednotlivé položky si odškrtávejte. Právě tento způsob plánování vám pomůže řešit vše s dostatečným předstihem a vy tak nestrávíte sváteční dny roku ve stresu a strachu.

 

2. Zajistěte si dostatek zdravé energie

Stresové situace, které zažíváte na přelomu roku zvládnete nejlépe, pokud svému organismu dopřejete ten správný zdroj energie. Ano, Vánoce jsou svátky jídla a pití, ale to neznamená, že byste se měli přetěžovat nezdravými potravinami. Vyzkoušejte proto stravu, která váš organismus nezatíží, ale naopak vám dodá energii. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné a brambory na chvíli nahraďte luštěninami - zdrojem draslíku, vápníku a železa. Místo červeného masa zařaďte do svého jídelníčku to bílé a k pití si dopřejte neslazené nápoje.

 

3. Pečujte o svůj zažívací systém

Během vánočních svátků nejvíce trpí váš zažívací systém, proto u sebe můžete zpozorovat příznaky zácpy či nadýmání. Dále se může přidat pálení žáhy nebo dokonce bolest žaludku. Z těchto důvodů je velice důležité dbát   na zdraví svých střev např. užíváním některých kmenů bakterií obsažených  v probiotikách. Místo klasického cukroví si dopřejte to se sníženým obsahem cukru a nezapomeňte na zakysané mléčné výrobky. Nejúčinnějším postupem, jak se vyvarovat pálení žáhy, je snížení kyselosti žaludečních šťáv. Můžete toho docílit užíváním léků, které mají snížené pH (např. Rennie). Jiným, ale také skvělým způsobem je potom snížení vytváření žaludečních kyselin (např. Omeprazol) nebo užívání medikamentů podporujících správnou funkci trávicí trubice (prokinetika).    

 

4. Věnujte čas pohybu

Přestože se o vánočních svátcích říká, že jsou svátky klidu, nezapomeňte se během nich také protáhnout a dopřát si dostatek času na čerstvém vzduchu. Sport je vynikající jak pro tělo, tak mysl. Cítíte-li, že na vás dopadá více stresu, než obvykle, vyzkoušejte nejrůznější dechová cvičení či jógu. Během pohybu se do těla uvolňují endorfiny - látky spojené s pocity štěstí, které si dokáží poradit se špatnou náladou. Nemůžete- li se věnovat sportovním aktivitám (např. ze zdravotních důvodů), využijte volný čas           k výletu či procházce. Společnost vám mohou udělat vaši nejbližší nebo přátelé, díky kterým se rozptýlíte a zapomenete na předvánoční shon.