CESTOVATELSKÝ PRŮJEM: PREVENCE A JAK SI S NÍM PORADIT

Průjem je jednou z nejběžnějších zdravotních komplikací, která nás může zastihnout kdykoli a kdekoli. Většinou, když sníme něco nevhodného nebo špatného.

Cestovatelský průjem je pak nejčastější zdravotní komplikací na cestách. Můžete se s ním setkat především během cestování do zemí, které se nacházejí poblíž rovníku nebo zemí, jejichž sociální podmínky a hygienické zvyklosti se zásadně liší od těch v tuzemských.

Bakterie Escherichia coli (E.coli) bývá hlavním původcem a většinou pochází z nebalené vody a kontaminovaných potravin.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?

Cestovatelský průjem má rychlý nástup, ale také většinou rychle odezní (cca do jednoho týdne). Projevuje se obvykle naléhavým nutkáním na stolici, které se záhy mění v několik vodnatých stolic během dnedoprovázené křečemi v břiše. Další příznaky mohou být pocity na zvracení, horečka a celková nevolnost a schvácenost organismu.
Ve většině případech se obejdete bez lékařské pomoci, pokud však průjem doprovází vysoká horečka, krev ve stolici, silné zvracení, popřípadě onemocnění přetrvává déle než několik dnů, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem.

TIPY NA PREVENCI

Dodržováním základních hygienických pravidel klesá možnost onemocnění na minimum. Připravili jsme pro vás pár nejzákladnějších pravidel:

• Nápoje – Konzumujte pouze nápoje z vody, která je převařená nebo v originálním balení. Snažte se vyhnout nápojům, které obsahují led a pamatujte, že i voda z vodovodu ve vašem hotelu nemusí být nezávadná.
• Potraviny – Kupujte potraviny v jejich originálním balení, ideálně dovezené z vyspělých zemí. Vyhýbejte se výrobkům od pouličních prodavačů, rozlévaným mléčným výrobkům, syrovému masu a ovoci či zelenině, které nemůžete oloupat (případně ho vždy omyjte balenou vodou). Nejezte zmrzlinu a tepelně neupravená jídla – např. ryby a mořské plody.
• Hygiena – Před jídlem si důkladně umyjte ruce a ujistěte se, že i příbor a nádobí jsou čisté. Ústní hygienu provázejte pouze balenou vodou a při sprchování se zkuste vyvarovat kontaktu obličeje s vodou. Nekoupejte se v moři v místech, kde ústí kanalizace a vyhněte se neznámým povrchovým vodám.

LÉČBA A PRODUKTY, KTERÉ PŘIBALIT S SEBOU

V některých zemích se bohužel nákaze ani tak zcela nevyhnete. Pro tento případ jsme pro vás připravili krátký přehled, jak tuto situaci řešit, abyste se průjmu co nejdříve zbavili.

• Dietní strava – Svůj jídelníček sestavte z chuťově nevýrazných, netučných sušenek nebo ze suchého bílého pečiva. Zbytečně se nepřejídejte a začněte pomalu a postupně.
• Zavodnění organismu (pitný režim) – Během každého průjmovém onemocnění dochází k dehydrataci organismu, proto je potřeba zajistit pravidelný přísun tekutin. Ideální je převařená nebo balená voda. Také nezapomeňte na doplnění iontů a minerálů (nesycené minerálky, iontové nápoje).

Užitečné jsou i přípravky, které Vám s průjmem pomohou. Měly by být součástí každé správně vybavené lékárničky. Jde především o přípravky, které vážou látky na svůj povrch, a díky tomu dostávají toxiny z těla (např. aktivní uhlí
, nebo ty určené na bakteriální původ průjmu (např. Endiaron). Doporučuje se i užívání probiotik, které jsou nápomocné s obnovou střevní mikroflóry. Pokud průjem postihne děti, je dobré mít u sebe také rehydratační roztok, protože u dětí je náchylnost ke ztrátě tekutin vyšší. Vzhledem k vysokým hygienickým nárokům je vhodné si s sebou přibalit i dezinfekční gel na ruce.