CESTOVNÍ NEVOLNOSTI (KINETÓZA)

Nejčastější příznaky a tipy, jak se kinetóze vyhnout

Cestovní nevolnosti (kinetóza, nemoc z pohybu) se objevují, jak už z jejich názvu vyplývá, při cestování dopravními prostředky a mohou narušit naši vytouženou dovolenou. Původcem této nevolnosti není onemocnění žaludku, ale narušení tzv. rovnovážného ústrojí ve středním uchu. Zachování rovnováhy je velice komplexní a náročný proces, kde nejdůležitější úlohu hraje náš zrak. Při cestování dopravními prostředky však oči a rovnovážné ústrojí vysílají do mozku protichůdné signály, což má za následek podráždění nervové soustavy a pocit nevolnosti. Kinetóza nepostihuje každého, často se ale objevuje u dětí a těhotných žen.

JAK SE MŮŽE KINETÓZA PROJEVOVAT?

 

Jedním z prvních příznaků, který u sebe můžete vypozorovat, je bolest hlavy způsobená podrážděním mozkových center a celkové vyčerpání. Následně se objeví pocit na zvracení a eventuálně i zvracení. Narušení rovnováhy vlastního těla je často provázeno závratí. Za další příznaky, které provázejí kinetózu, můžeme označit nadměrné slinění, bledost pokožky a studený potTepová i dechová frekvence může být mírně zrychlená. U malých dětí, kteří ještě nejsou schopni definovat své pocity nahlas, se objevuje rozmrzelost, studený pot, zívání a odmítání oblíbených potravin.

JAK CESTOVNÍM NEVOLNOSTEM PŘEDCHÁZET?

Spolehlivým návodem, jak se vyvarovat kinetózy, je vyhýbat se pohybu, který ji způsobuje. Toto pravidlo se ale neslučuje s cestováním a touhou poznávat nová místa. Při příštím cestování dodržujte jednoduchá pravidla, která případné doprovodné příznaky cestovní nevolnosti alespoň zmírní.

• Dbejte na stravu - Před absolvováním cesty doporučujeme konzumovat potraviny, které nejsou tučné a nezatěžují trávicí systém. Ani prázdný žaludek však není ideální. Vyhněte se konzumaci nápojů s obsahem alkoholu nebo velkého množství cukru.
• Zaujměte správné místo - Dívejte se na cestu, nikoli stranou. Velké části lidí v boji s kinetózou pomáhá zaujmout takové místo, aby mohli pozorovat trasu pohybu (v autě na místě spolujezdce, v autobuse na místě vepředu). Ideálním místem je potom takové, ze kterého máte možnost pozorovat horizont.
• Zavřete oči a usněte - Když během jízdy zavřete oči, přeruší se přísun protichůdných informací do mozku. Velkou pomocí je také, pokud se vám během cestování podaří usnout. K tomu vám může pomoci kvalitní cestovní polštář. Vyvarujte se knize, či koukání do displeje.
• Pusťte k sobě čerstvý vzduch a udělejte si přestávku - Není jednodušší rady, jak si poradit s kinetózou, než si zajistit pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Dále vám pomůže naplánovat si časté zastávky.
• Relaxujte - Kinetózu je do značné míry možné ovlivnit vlastním psychickým nastavením. Proto jí lze u malých dětí předcházet navozením jakékoli příjemné aktivity, která má vliv na samotné rozptýlení (zpívání, povídání…). U dospělých doporučujeme navození pocitu relaxace např. za přítomnosti sluchátek do uší a poslechu příjemné hudby.

Trpíte-li pouze lehkou verzí kinetózy, můžete své příznaky zmírnit za pomoci užívání zázvoru, který zklidňuje zažívání. V lékárnách ho seženete ve formě lízátek či pastilek. Jsou-li vaše problémy závažnějšího charakterubylinkovým doplňkům stravy se vyhněte a zvolte některý z volně prodejných léků na kinetózu. Nejčastěji se prodávají jako tablety nebo žvýkačky.