ENDOMETRIÓZA: PŘÍČINY, PŘÍZNAKY A LÉČBA

-

Co je endometrióza?

Endometrióza je chronické, progresivní, estrogen dependentní onemocnění, postihující cca 10 % žen ve fertilním věku na celém světě. Hovoříme o ní, když se tkáně podobné normální děložní sliznici nacházejí mimo dutinu děložní (nejčastěji na vaječnících, vejcovodech, ale zasažený může být téměř kterýkoli orgán). Buňky takto uloženého endometria pak reagují na změny v hladinách pohlavních hormonů. V období menstruačního krvácení proto dochází v těchto ložiscích k nadměrnému růstu buněk, což má za následek vznik jizev a adhezí. Bohužel, endometrióza jako diagnóza může vést až k neplodnosti. Jsou známy statisticky podložená fakta, že tato nemoc je příčinou ženské neplodnosti ve dvaceti až padesáti procentech

  

Jak vzniká a co ji způsobuje?

I přes skutečnost, že s endometriózou bojuje stále více žen, původ jejího vzniku není stále přesně znám, resp. existuje více teorií vzniku. Je vysoce pravděpodobné, že základ pro vznik endometriózy je dán geneticky.  

V současné době rozlišujeme 4 hlavní typy nemoci:

  • Peritoneální - Buňky endometria se nachází na pobřišnici.
  • Ovariální - Buňky endometria se nachází na vaječnících.
  • Rektovaginální - Buňky endometria se nachází mezi konečníkem a vaginou.
  • Adenomyóza - Buňky endometria se nachází uvnitř děložní svaloviny.

O jaký typ onemocnění se jedná lze určit až invazivním laparoskopickým event. také hysteroskopickým vyšetřením.

 

Příznaky

Existují ženy, které endometriózu ani nezaznamenají, některé ale trápí výrazné symptomy.

Mezi nejčastější patří:

  • Dysmenorea - Jedná se o velmi bolestivou menstruaci. Odborníci se domnívají, že jejím spouštěčem je zvýšená produkce prostaglandinů v děložní sliznici, což má za následek stahování děložní svaloviny (myometria).   
  • Dyspareunie – Takto se označuje bolest při pohlavním styku.
  • Bolesti v podbřišku – Přicházejí v návalech různé intenzity a často nesouvisí s menstruačním cyklem.
  • Pocity plnosti a nadýmání – V případě, že ložiska endometriózy zasahují močový měchýř nebo střeva, může být močení nebo vyprazdňování bolestivé.
  • Neplodnost – Endometrióza nepříznivě ovlivňuje reprodukční zdraví ženy. Zásadním způsobem snižuje kvalitu vajíček, zhoršuje možnost uchycení vajíčka v děloze, zvyšuje šanci na mimoděložní těhotenství. Léčba v každém z těchto případů je individuální a vychází z konkrétní situace. Častým řešením bývají metody asistované reprodukce.

 

Jak s ní bojovat?

Endometrióza patří mezi nemoci, jejichž diagnostika a následná léčba nepatří mezi jednoduché. Jak jsme výše uvedli, jediná přesná diagnostická metoda je laparoskopie, která umožňuje prohlédnout celou malou pánev.

Ve velké většině případů lze endometriózu léčit dvěma způsoby:

  • Konzervativní léčba – Jinak také nazývaná léčba hormonální. V některých případech lékaři pacientkám předepíší hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit aktivitu endometriózy. V těžších případech lze zvolit léčbu za pomoci gonadotropin releasing hormon agonistů, které zcela zastaví menstruační krvácení, resp. na omezenou dobu navodí pseudomenopauzu /přechod/. Při této terapii ale nelze otěhotnět.
  • Chirurgická léčba – V některých případech může nastat situace, kdy konzervativní způsob léčby nemůže přinést očekávané výsledky. Nastává tomu především tehdy, když žena touží otěhotnět. Laparoskopií lze odstranit nitrobřišní ložiska endometriózy.