KLÍŠŤATA - JAK NA JEJICH VYTAŽENÍ?

Návod, jak na bezpečné a šetrné vytažení klíštěte a jeho likvidaci.

Klíšťata se v přírodě nejčastěji vyskytují ve vlhkém a teplém období, převážně během dubna až června, ale jejich aktivita je častá také na podzim. Přichytí se na hostitele, sají jeho krev a do rány vylučují sliny, které mohou obsahovat i původce různých nemocí (lymská borelióza a encefalitida). Délka přisátí před vytažením klíštěte je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují přenos nemoci.

Jak bezpečně vytáhnout klíště?

Přes dodržování všech preventivních opatření se může stát, že na svém těle objevíte přisáté klíště. V této situaci je na místě jeho co nejrychlejší vytažení. Před celým procesem je vždy lepší nasadit si jednorázové rukavice pro omezení možnosti přenosu infekce.

1) Místo s uchyceným klíštětem dostatečně vydezinfikujte.

2) Za pomoci navlhčené vatové tyčinky či pinzety, kterou uchopíte klíště co nejblíže kůži, lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu. Při použití vatové tyčinky může uvolnění trvat o něco déle. K vytažení lze využít i speciální háček na klíšťata. Při použití háčku klíště jemně podeberte a pokuste se o uvolnění.

3) Klíštětem zásadně netočte a postupujte šetrně, aby nedošlo k jeho přetržení. V případě, že se vám to i přes veškerou opatrnost stane, nepanikařte. Tělo by si mělo se zbytkem klíštěte poradit samo (stejně jako třeba s třískou). Další snaha dostat kusadla ven by mohla vést pouze k zanesení infekce.

4) V obou případech místo opět vydezinfikujte a nechte ránu hojit.

Nejlepším způsobem, jak vytažené klíště zlikvidovat, je ho spálit nebo zabalit do ubrousku a spláchnout do toalety. Klíště nikdy nerozmačkávejte mezi prsty nebo nehtem ani pinzetou, protože i v tomto případě hrozí riziko nákazy.

Po odstranění klíštěte je dobré příslušné místo sledovat. Je zcela běžné, že klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá lehkou alergickou reakci a nějakou dobu svědí. Pokud se však objeví zarudnutí, příp. je uprostřed místa světlá skvrna s červenými okraji, nebo se u vás objeví i jiné příznaky (bolest hlavy, kloubů), navštivte svého praktického lékaře.