OCHRANA POKOŽKY PŘED SLUNEČNÍM ZÁŘENÍM

Důležité pojmy a užitečné rady pro prevenci spálení sluncem

Slunce má blahodárný účinek na lidské tělo. Bez jeho působení by náš organismus nebyl schopen vytvářet vitamin D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Velmi často nám také napomáhá udržet si dobrou náladu. Všechno má ale svou míru a nadměrné vystavování sluníčku může mít i negativní vliv na lidskou pokožku.

DŮLEŽITÉ POJMY PRO OCHRANU PŘED SLUNCEM

Nejčastěji se na opalovacích přípravcích uvádí hodnota faktoru SPF (Sun Protection Factor), který udává stupeň ochrany před UVB zářením. Toto číslo přeneseně určuje, kolik času můžete strávit na slunci, aniž by se vaše pokožka poškodila. Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší SPF faktor, tím déle můžete na slunci zůstat, než se spálíte.

Vhodný ochranný faktor pak záleží primárně na vašem fototypu, který vyznačuje, jakou intenzitou je vaše pokožka schopna se bránit slunečnímu záření. Celkem rozpoznáváme 6 fototypů, v našich podmínkách se pak vyskytují převázně tyto 4:

  • Fototyp 1 – světlá pleť, rezavé vlasy, modré oči a velké množství pih
  • Fototyp 2 – světlá pleť, světlé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči, menší množství pih
  • Fototyp 3 – světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči
  • Fototyp 4 – tmavá pleť, tmavé vlasy i tmavé oči

Obecně se dá říct, že čím nižší číslo fototypu, tím kratší dobu vydrží sluneční ochrana a tím vyšší by mělo být číslo ochranného faktoru u využívaného opalovacího přípravku.

Důležitou složkou těchto přípravků jsou také tzv. UV filtry, které chrání pokožku těla proti spálení. UV filtr může být fyzikální (minerální), který poskytuje okamžitou ochranu a je vhodný pro děti, osoby s citlivou pokožkou a atopiky. Druhou variantou jsou chemické filtry, které působí 20-30 minut po aplikaci, snadněji se roztírají a nezanechávají bílý film na pokožce.

UŽITEČNÉ RADY PRO PREVENCI SPÁLENÍ

 

  • vyberte vhodný ochranný přípravek (dle fototypu, faktoru SPF, délky pobytu na slunci)
  • naneste opalovací krém na celé tělo
  • zvýšenou pozornost věnujte citlivým místům (obličej, nárty, znaménka, jizvy)
  • vyhněte se slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou
  • mažte se pravidelně, obzvláště pak v případě koupání a otírání ručníkem
  • nezapomeňte na ochranu i v případě pobytu ve stínu, nebo pod mrakem

PÉČE PO OPALOVÁNÍ

Nejen při opalování, ale i po opalování si pokožka zaslouží správnou péči. Doporučovány jsou hydratující a zklidňující přípravky, ideálně s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Objevíte-li na své kůži spálená místa je nejlepším řešením mírné zchlazení (studená sprcha či obklad). Pokud by se u vás projevili nějaké další příznaky (puchýře, horečka), vyhledejte lékaře.