ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST: PROČ VZNIKÁ, JAK MU PŘEDEJÍT A TIPY NA ŘEŠENÍ

Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakterií Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v tlustém střevě. Po jejím přesunu do močových cest se množí a posléze způsobuje jejich zánět. Častěji postihuje ženy, avšak nevyhýbá se ani mužům.

JAKÉ JSOU PŘÍČINY A JAK JIM PŘEDCHÁZET?

Nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění je nedostatečný pitný režim, a s tím spojené zadržování moči v močovém měchýři. Moč má totiž úlohu jako přirozená dezinfekce, a důsledkem nízkého průtoku se tělo nedokáže zbavit veškerých bakterií. Ve většině případů pak kvůli tomu dojde k propuknutí zánětu. Další rizikové faktory jsou například:

  • nedostatečná hygiena (často také po pohlavním styku)
  • prochladnutí (rizikové je i koupání v létě)
  • cukrovka (vysoký obsah cukru v moči je ideálním prostředím pro bakterie)
  • hormonální změny spojené s těhotenstvím a menopauzou
  • narušení přirozené mikroflóry (nevhodné přípravky pro intimní hygienu)
  • zbytnění prostaty u mužů
  • močové kameny

Některým rizikovým faktorům se ale dá poměrně snadno vyvarovat. Základní prevencí je dostatečný pitný režim (2-2,5 litru denně) a nezadržování močení. Za velice důležitou je považována i dostatečná a správná hygiena, a to ať už po pohlavním styku, nebo po stolici. Dobré je vyhýbat se sezení na studeném povrchu. A v případě vyšší náchylnosti ke vzniku tohoto onemocnění je vhodné si v létě po koupání vyměnit spodní díl plavek, kvůli prevenci prochladnutí.

 

OBTĚŽUJÍCÍ PŘÍZNAKY ZÁNĚTU MOČOVÝCH CEST

Zánětlivé onemocnění močových cest dovede svými příznaky značně potrápit. Infekce většinou mívá rychlý nástup a počáteční příznaky bývají velmi nepříjemné. V pokročilejších fázích se mohou objevovat i více závažné problémy. A pokud se onemocnění neléčí, může vést až k zánětu ledvin. Jako hlavní příznak nejčastěji bývá bolestivé močení slabším proudem, ale může se také objevit bolest v podbřiškuStruktura moči se mění – je hustší, tmavší a může se v ní nacházet i příměs krve, často také zapáchá.

Pokud dojde k tomu, že příznaky výše zmíněné přetrvávají více než 3 dny, nebo se k nim přidá zvýšená teplota, či bolesti zad, je na místě vyhledat lékaře.

CO NA ZÁNĚT POUŽÍT?

Při projevu prvních příznaků je vhodné sáhnout po některém z mnoha volně prodejných přípravků. Existuje celá řada možností - ať už jde o brusinky, které obsahují mnoho přírodních látek pro lepší čištění močových cest, jednoduchý sacharid D-manózu obalující bakterie pro jejich snadnější odstranění, bylinky (kopřiva, medvědice, zlatobýl, lichořeřišnice) ve formě čajů, kapek, nebo tablet s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Doporučené jsou také přípravky na podporu imunitního systému, které obsahují vitamin C.

Aby byla léčba onemocnění úspěšně zvládnuta, je vhodné zachovat odpočinek a držet se v teple. Jako nejvíce důležité však zůstává dostatečný pitný režim a pravidelné vyprazdňování v průběhu celého dne. Dobré je vyvarovat se pití kávy, černého a zeleného čaje, nebo alkoholu. Ideální je zvolit vodu, nebo bylinné čaje.

Pokud by se tento způsob léčby neosvědčil a příznaky přetrvají nebo se zhoršují, lékař může na toto onemocnění předepsat antibiotika. Ta je zapotřebí dobrat i když veškeré příznaky vymizí. Pokud není zánět dostatečně vyléčen, může to vést k opakovanému návratu onemocnění.