ZÁNĚT SPOJIVEK: PŘÍČINY, PŘÍZNAKY A LÉČBA

 

Mluvíme-li o spojivkách, máme na mysli tenké sliznice, které se nachází na vnitřní straně víček a viditelné části bělimy. Název je odvozen právě od spojení oční bulvy s víčkem. Jsou protkány sítí tenkých cév, které jsou schopny se při zánětu výrazně prokrvit a způsobit tzv. syndrom červeného oka. Zajišťují hladké klouzání víček při mrkání a pohybu očí a zároveň plní významnou ochrannou funkci. Nachází se v nich totiž několik typů buněk imunitního systému, které brání průniku patogenů (bakteriím, virům a jiným škodlivinám) z venkovního prostředí do lidského těla.

Druhy zánětu a tipy, jak s ním bojovat

Původů vzniku zánětu spojivek rozeznáváme několik. Mezi nejčastější patří infikování oka různými druhy mikroorganismů (viry a bakterie), které si můžete způsobit nedostatečnou hygienou nebo se nakazíte přímým kontaktem s již nemocným člověkem. Zánět spojivek ale může mít i původ v alergické reakci či v tzv. syndromu suchých očí. Dle původu ho tedy rozdělujeme na:

 

  • Virový zánět spojivek

Je nejčastěji způsoben herpes viry (těmi stejnými, co způsobují vznik oparů) či adenoviry, které mohou postihnout zároveň i horní cesty dýchací. Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý, protože k jeho přenosu dochází vodou, kontaktem a volně se pohybujícími kapénkami ve vzduchu. Mezi typické příznaky patří svědivost, slzení, zarudnutí a světloplachost. Nemoc zasahuje zpravidla obě oči a kromě podávání léků je vhodné nosit sluneční brýle jako ochranu před podrážděním sliznice světlem. Objevuje se náhle a většinou vymizí za 2-3 týdny. Z léčivých přípravků doporučujeme vyplachovat oči borovou vodou či dezinfekčními septonexovými kapkami, které brání dalšímu rozšíření infekce. Jako doplňkovou léčbu a pro pocit úlevy lze použít zvlhčující oční kapky.

  • Bakteriální zánět spojivek

Jedná se o akutní druh zánětu, za kterým stojí stafylokoci nebo streptokoci. Jeho nejčastějším příznakem je tzv. ranní zalepení očí. Jako další příznaky nemocní popisují pocit cizího předmětu v oku, zarudnutí, slzení a někdy i otok víčka. Má kratší průběh, než-li je tomu u zánětu virového původu, obvykle odeznívá cca během 1 týdne. V rámci terapie doporučujeme aplikovat několikrát denně dezinfekční kapky nebo mast s obsahem kabehtopendecia (septonexu). Při snazším průběhu zánětu pak postačí zklidňující oční kapky se světlíkem lékařským. V případě zhoršení stavu, např. při rozmazaném vidění, doporučujeme navštívit očního lékaře, který zpravidla předepíše léčbu na bázi antibiotik.

  • Alergický zánět spojivek

Tzv. alergická konjuktivitida se nejčastěji objevuje na přelomu jara a léta, kdy je aktivní pylová sezóna trav a stromů. Je způsobena silnou reakcí imunitního systému na konkrétní alergeny. Těmi mohou být pyl, roztoči domácího prachu nebo zvířata. Často ji současně provází i senná rýma, případně atopický ekzém. Za nejčastější projevy zánětu spojivek způsobeného alergií považujeme zarudnutí spojivky a očí, svědění, slzení a přítomnost hlenu ve spojivkovém vaku. Mohou být přítomny i nosní příznaky (svědění, rýma) a kýchání. Prvním krokem v boji s tímto druhem zánětu je omezení kontaktu s alergeny a časté výplachy. Pomoci mohou také zvlhčující oční kapky. Je-li zánět závažnějšího charakteru, je nutné užít antialergické oční léky (dekongestanty a antihistaminika), která vám předepíše oční lékař. Při silném zánětu, kdy je přítomen i otok víček, pomáhají chladivé obklady.

 

Jak správně aplikovat oční léky

Při léčbě jednotlivých druhů zánětů spojivek se používají oftamologické neboli oční přípravky. Jsou dostupné ve formě gelů, kapek a mastí, kdy každá z uvedených má své vlastní zásady používání. Kapky jsou známé pro svoji kratší dobu působení, avšak na rozdíl od gelů a mastí nevytvářejí na povrchu oka film, který zapříčiňuje horší vidění. Při jejich aplikaci se doporučuje stlačení vnitřního koutku oka prstem, aby se zabránilo odtoku kapek slznými cestami. Aplikaci provádějte v sedě a aplikujte kapky do spojivkového vaku. Následně vydržte několik minut se zavřenýma očima. Do spojivkového vaku se také aplikují oční masti, i když ty je doporučováno používat spíše na noc z důvodu zamlžení oka fluidem. K výplachu dráždivých látek či cizích tělísek se používají oční roztoky. Nezapomeňte si před každou aplikací očního léku důkladně umýt ruce.