Odbornosti

Alergologie a imunologie

Alergologie se zaměřuje na léčbu alergií neboli nesnášenlivostí na specifické látky. Alergie je neadekvátní reakce našeho imunitního systému na konkrétní látky běžně se vyskytující v našem okolí. Takovéto látky mohou být pyly stromů a trav, roztoči, prach, zvířecí srst, hmyzí bodnutí a kousnutí (včely, mravenci), různé potraviny (mléko, obiloviny, ovoce a zelenina) nebo také sluneční záření a látky obsažené v kosmetických přípravcích.
Mezi projevy alergických reakcí patří zduření sliznic, otoky, rýma, svědění, vyrážka, zhoršené dýchání až anafylaktický šok, který může být životu nebezpečný.
Imunologie je vědní obor, který se zabývá zkoumáním imunologického systému (imunita, obranyschopnost), jeho poruchami a korigováním za použití například očkování.

Angiologie

Angiologie (cévní oddělení) se zabývá prevencí, diagnózou a léčbou krevních a lymfatických cév (nemoci tepen a žil, problémy s otoky a lymfatickým systémem).

Audiometrie

Audiometrie je jedna z diagnostických metod vyšetření sluchu, na jejímž základě vyhodnocuje lékař dostatečnou kvalitu/ztrátu sluchu.

Dentální hygiena

Dentální hygiena - důkladné a pečlivé očištění zubů i mezizubních prostor je nejzásadnější pro zdravé a kvalitní zuby a dásně. Vyhnete se tím vzniku zubního kazu, zánětům dásní nebo zápachu z úst. Dentální hygienistka zuby pečlivě zbaví usazeného zubního kamene, pigmentací, případně je vybělí a doporučí správný postup péče pro krásný a zářivý úsměv.

Dermatologie

Dermatologie (kožní) se zabývá stavem a chorobami kůže (včetně vlasů, nehtů, potních žláz, atd.). Mezi nejčastější dermatologické obtíže patří akné, atopie (atopický ekzém), bradavice, kontaktní dermatitida, lupénka či různé mykózy na kůži a nehtech.

Diabetologie

Oddělení diabetologie poskytuje kompletní péči o pacienty s cukrovkou (diabetes mellitus). Diagnostikuje a léčí všechny druhy diabetu, dlouhodobě sleduje zdravotní stav a edukuje pacienty při jeho záchytu.

Domácí péče (Home Care)

Poskytujeme odbornou zdravotní péči všem klientům dle potřeby v jejich domácím prostředí a také nabízíme služby následné zdravotní péče pro dlohodobě nemocné.

EEG

EEG neboli elektroencefalogram je běžná metoda vyšetření centrálního nervového systému.

EKG

EKG neboli elektrokardiogram je běžná metoda vyšetření elektrické aktivity srdce.

EMG

EMG neboli elektromyografie se zabývá studiem funkce kosterního svalstva pomocí elektrických signálů, které vycházejí ze svalů.

Endokrinologie

Endokrinologie je oddělení, které se zabývá diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Mezi nejčastější onemocnění patří poruchy funkce štítné žlázy, osteoporóza, poruchy příštítných tělísek, nadledvin či hypofýzy nebo u žen syndrom polycystických ovarií.

Foniatrie

Foniatrie je oddělení, které se stará o pacienty s poruchami a vadami hlasu, řeči a sluchu.

Gastroenterologie

Gastroenterologické oddělení se zabývá diagnózou a léčbou poruch trávícího ústrojí včetně nespecifických střevních zánětů (Crohnova choroba, ulcerosní kolitida).

Gynekologie

Gynekologické oddělení řeší prevenci a léčbu ženských pohlavních orgánů.

Chirurgie a proktologie

Chirurgické oddělení - řeší odstraňování cizích těles, pigmentových névů, lipomů, provádí operace křečových žil, kýl, slepého střeva, žlučníkových kamenů, odstraňování mateřských znamének a další.
Proktologie se zaměřuje na léčbu poruch a nemocí konečníku (hemoroidy, slizniční výhřezy a anální fisury).

Infuzní terapie

Zajištění aplikace infuzních látek (analgetické infuze proti bolesti, vasodilatační infuze, aplikace vysokodávkovaného vitaminu C a další) podle doporučení ošetřujícího lékaře.

Inhalace

Inhalace je cílené vdechování specifických látek (minerálních par, roztoků léků) při léčbě či problémech s horními a dolními dýchacími cestami, dutinami, při astmatu, alergiích či kašli.

Interna a geriatrie

Interna neboli vnitřní lékařství se zabývá diagnózou a léčbou nemocí vnitřních orgánů.
Geriatrie se specifikuje na diagnostiku a léčbu chorob vnitřních orgánu ve stáří.

Kalmetizace

Kalmetizační oddělení provádí očkování pro TBC (tuberkulóze).

Kardiologie

Kardiologické oddělení se zabývá prevencí, diagnózou a léčbou pacientů s onemocněním srdce (kardiovaskulárním onemocněním).

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž (lymfatická masáž) je speciální manuální nebo přístrojová masážní technika, která pomáhá odstraňovat nahromaděné odpadní a toxické látky, které se usazují v těle (lymfě). Lymfatická masáž zrychluje metabolismus a zmenšuje projevy celulitidy (tzv. pomerančové kůže).

Mammacentrum

MAMMACENTRUM Budějovická poskytuje ultrazvukové a screeningové mamografické vyšetření prsů žen i mužů. Více informací naleznete zde.

Neurologie a dětská neurologie

Neurologie se zabývá diagnózou a léčbou poruch nervové soustavy. Při neurologickém vyšetření se posuzuje držení těla, chůze a napětí svalů, vyšetření senzitivních a senzorických nervů, reflexy a orientačně i psychika pacienta.
Mezi nejčastější obtíže patří bolesti hlavy, závraťové stavy, epilepsie, cévní onemocnění mozku, Parkinsonova nemoc, neurologické projevy psychosomatických onemocnění, poúrazové i spontánní blokády páteře (bolesti zad).
Specifickým odvětvím je dětská neurologie, která se zabývá opožděním motorického (pohybového) a psychického vývoje dětí od novorozenců až po 18 let, vadám řeči, poruchám spánku, učení a koncentrace, dětem s epilepsií, nespecifickým bolestem hlavy a další.

Oční (dětské)

Oční oddělení se specializuje na léčbu dětských očních vad jako je šilhání (strabismus), tupozrakost (ambylopie) či dioptrických vad u dětí do 10 let.

ORL

ORL (otorhinolaryngologie) neboli ušní - nosní - krční zajišťuje diagnostiku a léčbu chorob uší, nosu a krku.
Mezi nejčastější obtíže patří bolesti krku a uší, záněty dutin, laryngitida (zánět hlasivek), špatný sluch (včetně vyšetření sluchu a přidělování sluchadel) a další.

Ortopedie

Ortopedické oddělení se zaměřuje na diagnózu a léčbu pohybového a podpůrného pohybového aparátu včetně protetik (umělých náhrad). Poskytuje péči při degenerativním onemocnění kloubů a páteře, šlach a onemocnění svalů a svalových úponů.

Osteologie

Oddělení osteologie zajišťuje diagnostiku a léčbu kostních nemocí a to především osteoporózy. Na poliklinice Budějovická ve spolupráci s radiologickým oddělením poskytujeme denzitometrické vyšetření (vyšetření hustoty kostí).

Parodontologie

Parodontologie se zabývá péčí o dásně a závěsní zubní aparát. Pro více informací se obraťte na naši specializovanou stomatologickou ambulanci zde.

Pediatrie

Pediatr neboli dětský praktický lékař zajišťuje preventivní a léčebnou péči o děti od narození po 18 let věku. Spolupracuje se všemi lékařskými specializacemi.

Pneumologie

Plicní oddělení (pneumologie) poskytuje preventivní, diagnostickou a léčebnou péči při plicních onemocněních.
Součástí plicního oddělení je také spirometrie, která zajišťuje funkční vyšetření plic.

Praktický lékař

Praktický lékař poskytuje prvotní a kompletní lékařskou péči pro pacienty od 18 let věku. Na základě jeho posouzení je pacient dále odesílán k dalším nutným lékařským specializacím.

Psychiatrie

Psychiatrie se specializuje na poruchy a nemoci funkcí mozku, které se projevují ve specifikách chování, myšlení, vnímání a emocích. Zaměřuje se neurózy, psychózy, indikované deprese, schizofrenii, demence, Alzheimerovu nemoc, sexuální dysfunkce, poruchy přijmu potravy, poruchy osobnosti a chování u dětí i dospělých, mentální retardace a jiné.

RDG

RDG neboli radiodiagnostika a zobrazovací metody zajištují široku škálu diagnostických vyšetření za použití těch nejmodernějších zařízení.
Mezi tato vyšetření, která kompletně na jednom místě zajišťuje poliklinika Budějovická, patří:

  • RTG - rentgenové snímání kostího aparátu včetně zubního rentgenu a plic
  • MR - magnetická rezonance - snímání měkkých tkání (svalů, vaziva)
  • CT - počítačová tomografie - zobrazení vnitřích orgánů a tkání člověka
  • SONOGRAFIE - ultrazvukové vyšetření
  • DENZITOMETRIE - měření hustoty kostní tkáně
  • SKIASKOPIE - zobrazení vnitřních orgánů v reálném čas
Stomatologie a stomatochirurgie

Oddělení stomatologie a stomatochirurgie (zubní) poskytuje veškerou péči o zuby a dutinu ústní.
Více informací naleznete zde.

Urologie

Urologické oddělení zajišťuje kompletní diagnostickou a léčebnou péči pro pacienty s onemocněním ledvin, močových a pohlavních cest, zajišťuje screening karcinomu prostaty a močové poruchy u mužů, sledování chronických močových zánětů u žen, provádí drobné chirurgické zákroky a další.

Informace